Quantcast
Channel: A pénzügyi intelligencia és Te - Életdesign.hu » időgazdálkodás
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Idő és pénz

0
0

Az idő és pénz kapcsolatáról szóló könyvek valszeg egy egész könyvtárat meg tudnának tölteni – nekem azonban mégis az az érzésem, hogy Benjamin Franklin elhíresült mondása, miszerint “Az idő pénz.” már rég nem azt jelenti, amit eredetileg. Ami magában még nem lenne olyan nagy baj, mert hát a vilgá is változik. A baj azzal van, hogy a mondás lényegét veszítettük el, és így meglehetősen torz képünk van az idő és pénz kapcsolatáról. Most helyre tesszük! 

 Heti szemfelnyitó pénzügyi AHA-élmény

Idő és pénz - mindkettő folyik, gazdát követel, és nem árt, ha megtanulod teremteni is őket.

Idő és pénz – ikertestvérek

 

Nem, nemcsak azért kell az idővel egy pénzügyileg intelligens ember fiának/lányának foglalkoznia, mert az idő = pénz, vagy mert Benjamin Franklin olyan bölcs volt, hogy jobb, ha hallgatunk rá. (Különben meg a bölcsek is melléfoghatnak néha, nem igaz?) Sokkal inkább azért, mert túlságosan sok a közös vonás bennük ahhoz, semhogy ne lennének egymással olyan telepatikus viszonyban, mint az egypetéjű ikrek. :)

Érdekes a cikk? Akkor ajánld tovább másnak is! Írj egy pár jó szót, hogy miért tetszik Neked az eletdesign.hu, és már olvashatsz is tovább!

Idő és pénz – ikervonások #1

 

A pénz és az idő is likvid. A likvid latin eredetű szó, és igazából azt jelenti, hogy folyékony. Bárki találta is ki, hogy az időt és a pénzt ehhez a halmazállapothoz kösse, nagyon jó megfigyelő volt. Ha jobban meggondolod, mi is sokszor mondjuk azt, hogy kifolyik akezünk közül a pénz, efolyik az időnk – és ez mind azért van, mert az idő és a pénz is “folyékony”.

A pénzterapeuta (köz)beszól: 

Számos latin nyelv, pl. a francia szó szerint “likvidnek” nevezi az időt is, és a pénzt is. Nemcsak azt jellemzik így ezzel a szóval, hogy az idő is és a pénz is szétfolyik, ha nem tartjuk kordában, hanem azt is, hogy folyamatosan mozgásban vannak – vagy legalábbis az az optimális, ha mozognak. 

Mit jelent ez? 

 

Röviden azt, hogy ha az időd elfolyik, akkor elfolyik vele a pénzed is, mert ugyannyi idő alatt hatékonyabban, koncentráltabban dolgozva, pénzt csinálva, több pénzhez is juthattál volna. Az időd uralására valló képtelenséged miatt a megszerezhető pénzed is elfolyt.

És fordítva is igaz: ha elfolyik a pénzed, vele együtt eltemetheted az idődet is, amit a megszerzésére fordítottál.

Idő és pénz – ikervonások #2

 

Ha nem akarod, hogy elfolyjon, akkor mindkettővel gazdálkodnod kell. A gazdálkodás lesz az az edény, ami felfogja ezt a két folyékony valamit, és nem engedi, hogy mindent beborítson. (Legalábbis nem azzal a pénzzel és idővel, ami a TIÉD.)

Ráadásul helyenként még ennek a gazdálkodásnak az alapelvei is összecsengenek az idő- és a pénzgazdálkodásban:

  • alkoss rendszert! – a pénzügyekben ez a Személyes Pénzügyi Rendszered, az időgazdálkodásban pedig heti és a napirended.
  • működtesd hatékonyan! – erre szolgálnak a pénzügyekben a szokások, mint pl. a takarékoskodás, az időbeosztásban a rutinok.
  • priorizálj! – az időd is, és a pénzed is hajlamos akkor elfolyni, ha nem tudsz nemet mondani mások kérésének – még akkor sem, ha megvannak a saját szempontjaid (csak éppen nem érvényesíted őket). Utána persze morogsz, hogy már megint lemaradtál, mert másokra dolgoztál, vagy mert megint kiénekelte a zsebedből a kedves rokon a megtakarításaid egy részét, amit pedig a gyerek továbbtanulására szántál, és az első dühös ökölrázás után persze lelkiismeretfurdalásod lesz. Szóval bármilyen meglepően is hangzik, a pénzed és az időd beosztásában legyél némileg önző! Hiszen ha képes vagy Magadnak időt és pénzt teremteni a gazdálkodással, akkor lesz arra lehetőséged, hogy bármelyiket is nyugodt szívvel és önzetlenül másoknak add – anélkül, hogy ezzel a családod bárminek is a kárát látná, hiányt szenvedné meg, vagy Neked lenne lelkiismeretfurdalásod…

 

Idő és pénz – ikervonások #3

 

Az időt is és pénzt is csinálni kell. :)

Tudom, ez furán hangozhat, hiszen elvileg mindkettő korlátlanul rendelkezésre áll (bizonyos határokon belül, hiszen pl. senki nem örökéletű, viszont a nap mindenkinek demokratikusan 24 órából áll, és ugyanilyen demokratikus az elméleti lehetősége annak, hogy szülessen valaki bárhová is ezen a világon, gazdaggá válhasson – és ugyanilyen demokratikusan el is szegényedhet). Viszont az, hogy Nálad mennyi csapódik le időből is, és pénzből is, az csak azon múlik, hogy mennyit csinálsz Magadnak. (Spirituálisabb beállítottságúak ezt nevezik teremtésnek.)

Mit jelent ez? 

 

Azt, hogy mindenkinek meg kellene tanulnia gazdálkodnia az idejével és a pénzével, mert a gazdálkodás lesz az az eszköz, ami lehetővé teszi a pénzteremtést is, és az időteremtést is. Ha tudsz gazdálkodni a pénzeddel, magtanulod megtöbbszörözni is azt. (Ennek első lépése a takarékosság, amivel megteremted a tartalékaidat, a megtakarításaidat, majd az igazán hatástöbbszörözésre alkalmas befektetéseidet is.) A pénzcsinálásnak pedig ez az alapvetése: a többszörözés.

Ugyanígy ha képes vagy hatékonyan kihasználni az idődet, mert rájössz, mit hogyan lehet a leggyorsabban a legjobb eredménnyel megoldani, elvégezni, akkor az így felszabaduló időt megteremtetted Magadnak. Az igazi persze az, ha ezt is megtöbbszörözöd: más végzi el Helyetted a dolgaidat. Minél több embernek vagy képes delegálni a feladataidat, annál több marad, hogy csak azzal foglalkozz, ami Neked fontos, Téged érdekel, Neked esik jól.

Trükk

 

Az a szép az egészben, hogy mihelyst elkezded többszörözni a pénzedet, annál nagyobb az esélyed arra, hogy az időd többszörözése már csak Rajtad, a Te döntéseden múljon. Mihelyst van pénzed megvásárolni mások idejét (akár egy házvezetőnőkétn az otthonodban, akár egy beosztott képében a saját cégedben), máris megtöbbszörözöd a saját idődet – hiszen ezek azz emberek a Te meghosszabbított karjaid lesznek: a Te munkádat látják el, hogy Neked legyen elég időd csak a céged vezetésével, csak a befektetélseiddel, csak a családoddal, csak a hobbijaiddal foglalkozni (a sorrend természetesen tetszőleges, mindenkinek a saját belátására van bízva).

Idő és pénz – mi kell még?

 

Néhány további trükk. Ezeket pedig este hatkor minden Életdesigner meg is kapja… :)

                                                                 Az Életdesign ajánlatai

    • kíváncsi vagy, mi az az egyetlen és alapvető különbség, ami markánsan megkülönbözteti mindenkiben az anyagiasságot és a pénzügyi intelligenciát? Megtudhatod, ha Te is Életdesigner leszel!  Csatlakozz az Életdesingerekhez itt! ›››

Legyél Te is Életdesinger!

Egyéni pénzügyi coaching célkeresőknek és céltudatosaknak

 

Himer Csilla pénzterapeuta

foto: Galló Krisztina

 

A napfényes jólét legyen Veled! 

:)  Csilla :)

A Idő és pénz bejegyzés először a A pénzügyi intelligencia és Te - Életdesign.hu jelent meg.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images

Trending Articles